Zrób coś lokalnie

Jest takie miejsce, gdzie czas się zatrzymał.

To lasy projektowanego społecznie Turnickiego Parku Narodowego. Są to ostatnie fragmenty Puszczy Karpackiej, które trwają w tym miejscu od setek lat.


W tym lesie znajdują się resztki pradawnej puszczy, która niegdyś porastała kontynent. Do dziś żyje tu niesamowita ilość gatunków roślin i zwierząt, których nie spotkasz nigdzie indziej. Jest to jeden z ostatnich takich lasów w Europie.

Jednak ochrona tych lasów nie jest wystarczająca, podlegają one bardzo intensywnej gospodarce leśnej.

Dlatego też 25 kwietnia 2021 roku grupa aktywistek i aktywistów z Inicjatywy Dzikie Karpaty rozpoczęła pokojowy protest przeciwko gospodarce leśnej prowadzonej na tym obszarze. Postanowili powstrzymać niszczenie tego niezwykłego lasu, zanim straci on swój cenny, pierwotny charakter.

Co robi IDK? Blokuje wycinkę i wywóz drewna, monitoruje działania leśników, domaga się powołania Turnickiego Parku Narodowego.

Co Ty możesz zrobić dla tego niezwykłego lasu? Przyjedź do obozu protestacyjnego IDK i wesprzyj działania na rzecz Puszczy Karpackiej! Twoja obecność na proteście, na chwilę, żeby przybić piątkę czy na kilka dni, będzie ogromnym wsparciem!

Co warto ze sobą zabrać? Karimatę i ciepły śpiwór (nocleg w ogrzewanej bazie turystycznej), kalosze, latarkę, kurtkę przeciwdeszczową, menażkę, termos, maseczkę i płyn do dezynfekcji, biodegradowalne środki czystości, sprzęt do wspinaczki – jeśli masz własny. Nie zabieraj alkoholu i środków odurzających – obóz protestacyjny jest dla lasu, nie dla zabawy.

Jak znaleźć obóz protestacyjny Inicjatywy Dzikie Karpaty? W obozie nie ma zasięgu, ale nie jest trudno do niego trafić: obóz znajduje się na obszarze projektowanego Turnickiego Parku Narodowego, przy drodze z Makowej do Arłamowa.

Dokładne współrzędne to: 49.61842, 22.62539,

pinezka: https://tiny.pl/9tkx8

 

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz powiadomić Inicjatywę Dzikie Karpaty o swoim przyjeździe, napisz przez wiadomość priv www.facebook.com/dzikiekarpaty lub wyślij maila na dzikiekarpaty@gmail.com

Odwiedź stronę Inicjatywy Dzikie Karpaty i dowiedz się więcej www.dzikiekarpaty.org 

to top